اخبارخانه های نهج البلاغه

نخستین خانه نهج البلاغه در کاشان راه اندازی شد

نخستین خانه نهج البلاغه کاشان و کشور درطرح ملی خانه‌های نهج البلاغه با حضور آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در کاشان در خانه شهیدان بارفروش راه اندازی شد.

آیت الله عباسعلی سلیمانی ظهر روز ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، در مراسم افتتاحیه نخستین خانه از طرح ملی خانه‌های نهج البلاغه، گفت: امروز در نظام اسلامی همه خانه‌ها باید خانه‌های قرآن و نهج الباغه باشد.

وی افزود: به برکت وجود محدث بزرگ شیخ عباس قمی امروز خانه‌های شیعه علاوه بر اینکه خانه‌های قرآن است خانه ادعیه اهل بیت (ع) مفاتیح الجنان، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نیز است.

ef-khaneha
 

آیت الله سلیمانی با تأکید بر ترویج دو آثار گرانبهای کتاب نهج البلاغه به عنوان «اخ القرآن» و صحیفه سجادیه به عنوان «اخت القران» و قرآن در منازل، گفت: اگر درخانه‌ای قرآن نباشد چنین خانه‌ای مورد قبول فرشتگان نیست و اگر درخانه‌ای نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نباشد خانه کاملی نیست.

وی در ادامه انتخاب خانه‌ای که در آن چهارشهید، محسن، جواد، علی اصغرو محمد رضا بارفروش تربیت و پرورش داده شده است به عنوان نخستین خانه نهج البلاغه در کاشان و کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: ما در اسلام از برکت شهادت برخوردار هستیم و بیش از اینکه مدیون پدران شهدا باشیم مدیون مادران شهدا هستیم که چنین فرزندانی را در دامان خود تربیت کردند و به معراج رفتند.

زیرساخت‌های کانون نهج البلاغه کشور در کاشان بنا شود.

ef-khaneha
 

آیت الله سلیمانی با اشاره به انتخاب کاشان به مدت دو سال به عنوان پایتخت نهج البلاغه کشور ابراز امیدواری کرد طی مدت دو سال پایتختی کاشان، زیرساخت‌های کانون نهج البلاغه کشور در کاشان بنا شود.

وی افزود: این هنرمردم کاشان است که از دو سال پایتختی نهج البلاغه کاشان که فرصت طلایی برای کاشانی‌ها است بیشترین بهره برداری را داشته باشند.

حجت الاسلام مجتبی حسن زاده مدیرعامل مؤسسه امیرالمومنین (ع) کاشان نیز ابتدای این مراسم گفت: مؤسسه امیرالمومین (ع) کاشان طی ۱۷ سال تلاش شبانه روزی موفق به تربیت بیش از ۵۰ حافظ کل نهج البلاغه شد و شاگردانی از کشور‌های پاکستان، هندوستان، اندونزی و دیگر کشور‌های اسلامی موفق به حفظ قرآن و نهج‌البلاغه شدند.

وی راه اندازی طرح مردمی خانه‌های نهج البلاغه در کاشان و سپس در سراسر کشور را مسبب بومی سازی نهج البلاغه و انس بیشتر مردم با نهج البلاغه دانست و ابراز داشت: نهج البلاغه فوق کلام مخلوق در پرتو کلام خالق است به طوریکه جورج جرداق مسیحی چنان جذب آن می‌شود که بیش از ۲۰۰ بار نهج البلاغه را مطالعه می‌کند.

در کاشان و سراسر کشور در هر محله‌ای یک خانه نهج البلاغه معرفی می‌شود.

ef-khaneha
 

مدیرمؤسسه امیرالمومنین (ع) کاشان ادامه داد: تلاش می‌شود تا با راه اندازی طرح مردمی خانه‌های نهج البلاغه جاذبه کلام امیرمومنان (ع) بیش از پیش در جامعه ترویج شود، از این رو در کاشان و سراسر کشور در هر محله‌ای یک خانه نهج البلاغه معرفی می‌شود.

حجت الاسلام حسن زاده ابراز امیدواری کرد همانگونه که درس‌هایی ازنهج البلاغه به مدت ۸ دقیقه بین دو نماز در مساجد کاشان راه اندازی شد، با اجرای طرح مردمی خانه‌های نهج البلاغه، ترویج نهج البلاغه نیز ازمحلات کاشان و سپس در سراسر کشور آغاز شود.

وی افزود: انتخاب خانه شهیدان بارفروش به عنوان نخستین خانه مردمی نهج البلاغه می‌تواند به عنوان الگویی برای راه اندازی خانه مردمی نهج البلاغه در دیگر محلات کاشان و درسراسر کشور باشد.

لازم به ذکراست، شهیدان محسن و جواد بارفروش درعملیات کربلای ۵ به شهادت رسیدند، شهید علی اصغر سال ۶۷ در تک دشمن و در منطقه فاو به شهادت رسید، شهید محمدرضا بارفروش در عملیات محرم جانباز ۷۰ درصد شد در سال ۷۶ شهادت رسید، شهیدان بارفروش در کاشان تنها خانواده چهار شهیده در استان اصفهان است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا